• 06-12-2022

Golul lui Neymar scoate Brazilia din Coreea de Sud cu 4-1 și avansează în sferturi

În dimineața devreme a zilei de 6 decembrie, ora Beijingului, pe stadionul Qatar 974 a început 1/8 de finală ai Cupei Mondiale dintre Brazilia și Coreea de Sud. Drept urmare, echipa braziliană a marcat 4 goluri în prima repriză, iar în cele din urmă a învins echipa sud-coreeană cu 4-1, avansând cu ușurință în top 8. În meciul următor, vor concura cu Croația pentru un loc în semi- finale. În acest joc, Neymar, care a fost accidentat în primul tur, și fundașul principal stânga Danilo s-au întors cu toții din accidentare, în timp ce vedeta de top a echipei sud-coreene, Sun Xingmin, a continuat să joace cu mască. Drept urmare, la doar 6 minute de joc, echipa braziliană a marcat. Neymar a făcut tranziția mingea la punctul din spate la mijloc, iar Vinicius nemarcat a marcat mingea. Patru minute mai târziu, Zheng Yourong l-a lovit pe Richarlison în suprafața de pedeapsă, Brazilia a câștigat un penalty, iar Neymar a marcat primul său gol în această Cupă Mondială, rescriind scorul la 2-0. Acest gol a adus, de asemenea, numărul total de goluri personale ale lui Neymar la Cupa Mondială la 7, al doilea după Ronaldo, Messi, Mbappé și Muller printre jucătorii activi.

Obțineți cel mai recent preț? Vom răspunde cât mai curând posibil (în maxim 12 ore)