10 victorii consecutive, 2 campionate consecutive, Thailanda Badminton Open martorii regelui, jucătorii chinezi sunt enumerate

25-01-2021

Pe 24 ianuarie 2021, a doua etapă a Open-ului de Badminton din Thailanda a încheiat ultima zi a competiției. La simplu masculin, simplu feminin, dublu masculin și dublu mixt, campionii au fost Danemarca Axelion, Spania Marin și Taipei chinez. Li Yang / Wang Qilin și De Chapeng / Sha Xili. Și tocmai au câștigat prima rundă a Openului Thailandei, ceea ce înseamnă că au câștigat 10 victorii consecutive și au câștigat 2 campionate consecutive. Ei sunt regele jocului.

Individual masculin

Arcelon (Danemarca) 2-0 Witting Haas (Danemarca)

robot de badminton

Ansailong este numărul unu în această competiție și cel mai puternic jucător de simplu masculin, în afară de Kento Momota. Cele două curse din această cursă din Thailanda au intrat cu ușurință în finală, arătându-și puterea. Adversarul acestei finale este coechipierul Witting Haas, care este numit calul întunecat al acestui joc. El l-a învins pe compatriotul Antonsen în semifinale și a intrat în finală pentru prima dată.

În finală, Axelsen a ocupat complet avantajul și a câștigat în curând jocul cu 21-11, 21-7 și a câștigat cu ușurință două campionate consecutive.

Feminin simplu

Marin (Spania) 2-0 Dai Ziying (Taipei chinez)

echipament volan

Finala de simplu feminin a fost aceeași cu cea precedentă, Marin jucând împotriva lui Dai Ziying. Cele două sunt în prezent cele mai bune jucătoare de simplu feminin din lume. În ultima cursă, Dai Ziying a pierdut cu 0-2 în fața lui Marin și a existat o diferență de 9-21 într-un singur joc.

În primul joc, amândoi au intrat în cea mai bună formă și scorul a fost strâns. În etapa de la mijlocul jocului, Marin a preluat conducerea în deschiderea scorului. Dar Dai Ziying nu a renunțat și a continuat să urmărească puncte. În cele din urmă, Marin a fost încă cheia pentru a câștiga primul meci 21-19. În al doilea joc, Marin a apăsat întotdeauna pe Dai Ziying câteva puncte și a câștigat în cele din urmă un alt joc cu 21-17, cu un scor mare de 2-0.

Acum, Marin a devenit liderul amar al lui Dai Ziying, câștigând două finale consecutive. Mă întreb dacă următoarele finale vor înscrie trei victorii consecutive?

Dublu masculin

Li Yang / Wang Qilin (Taipei chinezesc) 2-0 Xie Dingfeng / Su Wei Tradus (Malaezia)

mașină de tragere de badminton

Li Yang / Wang Qilin au avut o performanță remarcabilă în competiție. În semifinale, aceștia au inversat combinația Hengshan numărul 1 mondial, iar moralul lor a fost ridicat.

În primul joc, echipa chineză Taipei a preluat conducerea la start, suprimând scorul până la capăt, și în cele din urmă a câștigat primul joc cu 21-13. În al doilea joc, echipa malaeziană a jucat mai răbdător și a întărit ofensiva. Scorul a fost strâns. Cu toate acestea, Li Yang / Wang Qilin au fost mai îndrăzneți să atace în momentul critic, au obținut puncte cheie, au învins cu ușurință al doilea joc cu 21-18 și au câștigat cu 2-0 cu un scor mare. A câștiga 2 campionate consecutive este cel mai bun moment din carieră.

Dublu mixt

Dechabon / Sasiri (Thailanda) 2-0 Seo Seung Jae / Ce Yoo Ji (Coreea)

Dechabon / Sassily s-a clasat pe locul patru în lume și niciunul dintre primii trei din lume nu a venit la competiție. Puterea lor este semnificativ mai mare decât ceilalți jucători. În finală, au câștigat cu succes și 2-0, au câștigat campionatul și au câștigat două campionate consecutive.

Feminin Dublu

Kim So Young / Kong Hee Young (Coreea de Sud) 2-0 Lee So Hee / Shin Seung Chan (Coreea de Sud)

Dublul feminin este un război civil în Coreea de Sud. Fără combinația dintre China și Japonia, dublul feminin din Coreea de Sud are încă un avantaj de grup.

Finalele vor avea loc în Thailanda în viitor. Mă întreb dacă cei patru campioni menționați mai sus pot prezenta gloria a trei campionate consecutive?