Durant l-a ratat pe Harden să înscrie triplu-dublu, Nets la egalitate cu 147 de puncte în istoria echipei

30-01-2021

Nets a egalat recordul echipei pentru a înscrie într-un joc de prelungiri. Imagine / Rețele sociale

echipament de baschet

Beijing News (Reporter Xu Bangyin) Pe 30 ianuarie, Nets a provocat Thunder. Cu Durant lipsă din cauza accidentării, Harden a jucat 32 de minute, marcând 25 de puncte, 10 recuperări și 11 pase decisive. Nouă dintre Nets au marcat în cifre duble și, în cele din urmă, și-au învins adversarii cu 147-125, clasându-se pe locul doi în Conferința de Est, urmărindu-i îndeaproape pe cei 76ers din fața lor.

Împotriva Thunder, Durant și Harden se confruntă cu vechile lor cluburi. Cu toate acestea, având în vedere că Durant a jucat mult timp în multe jocuri din trecut, personalul de antrenori condus de Nash a ales să-l pună pe Durant pe armistițiu și Harden conduce echipa. , Acesta din urmă nu a fost la înălțimea încrederii personalului antrenor, conducând echipa să joace un joc copios.

Harden, Irving și Joe Harris au contribuit cu 25 de puncte, 25 de puncte și, respectiv, 20 de puncte. Harden a făcut 9 din 14 lovituri și Irving a făcut 10 din 16, precum și DeAndre Jordan, Jeff Green și Shah. Met și alte 6 persoane au marcat în cifre duble. Potrivit statisticilor din mass-media străină, până la nouă persoane din echipă au marcat cifre duble, ceea ce a fost pentru prima dată când Nets au realizat această realizare de când au fost încorporați în NBA. Au marcat 147 de puncte și au egalat recordul echipei de a înscrie într-un singur joc fără prelungiri.

Nets pot juca o performanță atât de orbitoare la finalul ofensiv, iar Harden, care joacă un rol central în organizația ofensivă, a contribuit în mod firesc. De când a jucat pentru Nets pentru prima dată pe 17 ianuarie, Harden a obținut în medie 24,2 puncte, 7,8 recuperări și 11,8 pase decisive pe meci. Eficiența sa ofensivă personală s-a îmbunătățit semnificativ, iar rolul său în serie a devenit din ce în ce mai important pentru echipă. A condus echipa în 8 jocuri. 6 victorii și 2 înfrângeri, clasamentul Nets a urcat treptat pe locul doi în est.

Până în prezent, Harden a obținut în medie 11,1 pase decisive pe meci în acest sezon, învingându-l pe Doncic, Westbrook, Jokic și alții. El este liderul de asistență al ligii și singurul jucător care a obținut o medie de asistențe duble pe meci. Cu încrederea absolută a lui Durant, a lui Irving și a personalului antrenor, Harden, care deține o mare putere de minge, face Nets din ce în ce mai buni.