Germania câștigă și este în continuare eliminată, nereușind să se califice în două grupe consecutive ale Cupei Mondiale

02-12-2022

La primele ore ale zilei de 2 decembrie, ora Beijingului, s-a încheiat runda finală a Grupei E a Cupei Mondiale 2022 din Qatar. Germania, de patru ori campioană la Cupa Mondială, a căzut odată în urmă cu 1-2, a marcat 3 goluri la rând și a învins Costa Rica cu 4-2. Cu toate acestea, din cauza unui alt joc din aceeași grupă, echipa japoneză a învins echipa spaniolă. Echipa Germaniei și Spania au avut 4 puncte. Din cauza dezavantajului golaverajului, ei s-au clasat pe locul al treilea în grupă.

Echipa germană cu doar 1 punct în cele două runde este cea mai nefavorabilă echipă din Grupa E. În acest joc,"Carul germanic"va trebui să se uite la Spania și Japonia pe premisa de a învinge echipa Costa Rica și de a lupta pentru mai multă golaveraj. Rezultatul echipei poate determina dacă grupa se va califica. În schimb, echipa Costa Rica, care are deja 3 puncte în mână, se va bloca într-un loc de calificare în grupă dacă va putea învinge echipa germană în acest joc.

Antrenorul german Flick a format o formație 4231. Kimmich, care a fost principalul mijlocaș defensiv înainte, a revenit pe poziția de fundaș drept când a debutat la Bayern Munchen. Gretzka și mijlocașul defensiv Gundogan Partner, colegii săi de la Bayern. În ofensiv, Muller acționează ca un singur atacant, în spatele lui sunt trei atacanți Sane, Musiala și Gnabry cu viteză și tehnică remarcabile. Este de remarcat faptul că aceasta este a 19-a oară când portarul german Neuer joacă la Cupa Mondială. De asemenea, l-a depășit pe legendarul portar brazilian Taffarel pentru a deveni portarul cu cele mai multe apariții la Cupa Mondială.

După deschidere, echipa germană a recurs la un stil de joc opresiv. Mijlocașii au apăsat activ deținătorul mingii adversarului și au contraatacat pe loc după ce au furat mingea. Musiala a terminat sutul in minutul doi, dar din pacate a fost rezolvat de portarul adversarului Navas. În minutul 10, echipa germană a jucat o combinație simplă de tactici laterale și centrale. Fundașul Raum a făcut o centrare și Gnabry a clătinat din cap în suprafața de pedeapsă și a marcat 1-0.

După ce a primit golul, echipa Costa Rica a întărit și presa de la mijlocul terenului și s-a bazat pe două străpungeri din aripă pentru a crea amenințări. Linia defensivă a echipei germane este înaltă și puternică și nu se tem de pasa de jos a adversarului, ceea ce reduce și eficiența ofensivă a echipei Costa Rica.

Este jocul, arbitrul de sex feminin francez Stephanie Frappal, în vârstă de 39 de ani, ca primul arbitru de sex feminin din istoria Cupei Mondiale masculine, a numit jocul. Ea a acordat o mare atenție menținerii fluenței jocului după deschidere și nu a exagerat. Se atrage un fault și jocul este oprit. Văzând că baremul pedepselor arbitrului nu era strict, echipa germană a intensificat confruntarea fizică și a format un asediu în fața suprafeței de pedeapsă a adversarilor. Mushala și Gnabry au ratat lovituri bune în suprafața de pedeapsă una după alta. Înainte de finalul primei reprize, formația din Costa Rica a trimis o pasă minunată din spate, voleul lui Fuller în suprafața de pedeapsă a fost blocat de Neuer, iar echipa germană a scăpat. Pe parcursul primei reprize, echipa germană a avut o rată mare de posesie de 69%,

În repriza secundă, echipa germană nu a putut să extindă scorul mult timp. Frick l-a înlocuit pe mijlocașul Gundogan cu centrul Phil Kruger și a atacat cu toată puterea. În minutul 58, formația din Costa Rica a jucat un contraatac clasic, iar Tejeda a egalat scorul cu un șut suplimentar în fața porții, 1-1. După ce a primit mingea, echipa germană a împins peste bord. Mushala și Rudiger au avut trei lovituri consecutive respinse de stâlp în 8 minute.

În timp ce suporterii germani încă oftau pentru echipă, echipa Costa Rica a marcat din nou! În minutul 70, echipa Costa Rica a făcut o pasă din lateral. După ce câțiva jucători înalți au dus mingea cu capul consecutiv, Vargas a marcat un gol în corp la corp în fața porții, 2 la 1. După 3 minute, Havertz, venit de pe bancă, a egalat pentru echipa germană Scorul este 2 la 2. În minutul 76, Navas a salvat șutul lui Phil Kruger din aproape.

Echipa germană nu a renunțat la eforturile lor. În minutul 85, după ce Gnabry a pasat mingea, Haverts s-a repezit la poartă, a înjunghiat și a marcat, iar echipa germană a condus din nou cu 3-2. În timpul opririi, Sane l-a asistat pe Phil Krueger să extindă scorul, 4-2.

Întrucât echipa japoneză a învins Spania cu 2-1 într-un alt meci din aceeași grupă, echipa germană, care s-a impus cu 4-2, a marcat 4 puncte și 1 gol diferență, clasându-se la 4 puncte dar la 6 goluri diferență. După echipa Spaniei, s-au clasat pe locul al treilea în grupă și au ratat optimile de finală.

Obțineți cel mai recent preț? Vom răspunde cât mai curând posibil (în maxim 12 ore)