Kane a marcat primul gol, Anglia a învins Senegal pentru a trece în sferturile de finală

05-12-2022

Chinanews.com, 5 decembrie. Pe 5 decembrie, ora Beijingului, Cupa Mondială din Qatar a dat startul celui de-al patrulea sfert de finală. Înfruntând echipa Senegal, puțin inferioară, echipa Angliei și-a învins adversarii cu 3:0 și a intrat în sferturi de finală pentru două Cupe Mondiale consecutive. Ei se vor confrunta în sferturile de finală cu campioana în curs, Franța.

Pe 4 decembrie, ora locală, au continuat optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar 2022, iar meciul dintre Anglia și Senegal a început oficial. Imaginea arată momentul în care jucătorul Angliei Henderson a marcat

Echipa Angliei nu a fost contestată prea tare de adversarii lor în faza grupelor și a avansat în optimile de finală cu un record de neînvins. Adversarii lor din sferturile de finală, Senegal, au dat dovadă de o mai mare rezistență pentru a ieși din Grupa A în absența vedetei de top Mane. Confruntarea dintre cele două echipe este mai degrabă un concurs între talent și echipă.

În minutul 22, Braye Dia a primit o centrare de la coechipierul său din dreapta și a lovit poarta în suprafața de pedeapsă, care a fost blocată de fundaș. Ismaila Sarr a șutat sus din apropiere. În minutul 31, Ismaila Sarr a tăiat din stânga și a trimis o pasă în adâncime. Braye Dia a trimis din voleu dintr-un unghi mic din stânga suprafeței de pedeapsă și a fost salvat de Pickford.

În minutul 37, Harry Kane a mers direct din stânga, Bellingham a lovit peste partea stângă a suprafeței de pedeapsă, Henderson a debordat și a împins poarta de la mijloc, iar Anglia a condus cu 1-0. În timpul opririi din prima repriză, Bellingham a trimis o pasă directă de la mijlocaș. Foden a păstrat mingea și i-a dat-o direct lui Kane nemarcat. Harry Kane a aruncat din voleu din partea dreaptă a suprafeței de pedeapsă și a marcat 2:0.

Pe 4 decembrie, ora locală, au continuat optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar 2022, iar meciul dintre Anglia și Senegal a început oficial. Imaginea îl arată pe jucătorul Angliei Kane marcând primul său gol la această Cupă Mondială

În minutul 55, Kane a spart cu mingea din fața suprafeței de pedeapsă și a trimis un dop în diagonală în timp ce alerga. După ce a primit mingea, Saka a intrat în suprafața de pedeapsă și a aruncat din voleu sus pe partea dreaptă. În minutul 57, Foden a pătruns cu mingea din stânga terenului din față, apoi a centrat mingea jos și plat în suprafața de pedeapsă. Saka a debordat și a împins poarta.

La final, echipa Angliei a învins Senegal cu 3 goluri și a intrat în sferturi de finală pentru două Cupe Mondiale consecutive. Adversara în sferturile de finală a celor Trei Lei va fi echipa franceză condusă de Mbappe. Clasicul"Războiul britanic-francez"va fi organizat din nou la Cupa Mondială.

Obțineți cel mai recent preț? Vom răspunde cât mai curând posibil (în maxim 12 ore)