Messi a ratat! Argentina a învins Polonia cu 2-0 pentru a trece în optimile de finală

01-12-2022

Pe 1 decembrie, ora Beijingului, la ora 3:00, pe stadionul 974 a avut loc meciul dintre Polonia și Argentina din Grupa C a meciului din grupa Cupei Mondiale Qatar. Cu golurile lui McAllister și Alvarez, Argentina a învins Polonia cu 2-0, acumulând 6 puncte din două victorii și o înfrângere, calificându-se pe primul loc în grupă, iar Polonia a avansat pe locul doi în grupă.

Argentina a făcut ajustări la formația de start. Alvarez a inaintat in prima linie, Messi si Di Maria au inceput. Mijlocașul a fost asociat cu McAllister, Enzo Fernandez și DePaul. Fundașii Acuna și Horta Mendy, Romero și Molina formează un fundaș cu patru, cu Damian Martinez de pază.

Polonia și-a ajustat, de asemenea, formația de start, cu Swiederski și Lewandowski parteneri ca atacanți dubli. Zelinski conduce mijlocul terenului cu Szczesny în poartă.

La începutul jocului, ritmul ambelor părți nu a fost rapid. În minutul 7, Messi a scăpat de minge în terenul din față și a completat un șut de jos. Szczesny a căzut la pământ și a îmbrățișat mingea.

În minutul 10, Messi a driblat mingea din calea fundașului și a șutat dintr-un unghi mic, care a fost salvat de Szczesny din linia de jos. În minutul 16, Messi a făcut o pasă lungă de la mijloc, iar Acuña a luat mingea și a scăpat de fundaș și a ratat poarta.

Argentina a controlat ferm ritmul, iar Polonia s-a bazat în principal pe loviturile de set și loviturile de colț pentru a reprezenta o amenințare. În minutul 27, Argentina a făcut o breșă de pe aripă și a pasat mingea într-un triunghi inversat. După ce Alvarez a continuat cu șutul și a fost blocat, Acuna a continuat cu un șut din voleu și a alunecat pe lângă. În minutul 29, Polonia a trecut mingea înainte, iar Swiederski a ținut pasul cu poarta și nu a reușit să o apuce.

În minutul 35, mijlocașul argentinian a avansat, McAllister a trecut, Alvarez a intrat în suprafața de pedeapsă după ce a primit mingea și a șutat direct, mingea a fost blocată de Szczesny, Messi a ținut pasul cu lovitura de cap și l-a întâlnit pe Szczesny După ciocnire, arbitrul a considerat că Szczesny a greșit după ce a revizuit VAR, iar echipa argentiniană a câștigat un penalty.

Messi a luat penalty-ul și Szczesny a stat în fața porții. După ce arbitrul a fluierat, Messi a alergat în sus și a șutat, Szczesny a întins brațul pentru a salva penalty-ul, iar scorul era tot 0-0. Szczesny a salvat un penalty pentru a doua oară în această Cupă Mondială.

Ulterior, Alvarez și Dima au finalizat lovituri consecutive, ambele au fost salvate de Szczesny. În prima repriză, Szczesny a evoluat superb, salvând 7 lovituri de la Argentina și adăugând o lovitură de pedeapsă. Cele două echipe au remizat 0-0.

La începutul reprizei secunde, echipa poloneză a făcut ajustări de înlocuire, iar pe scenă au apărut Skurahi și Kaminski, intenționând să-și întărească capacitatea ofensivă în lateral.

În minutul 46, echipa argentiniană a pasat mingea din lateral. Di Maria și Molina au făcut pase continue. Molina a făcut o pasă din linia de jos. Uşă. Argentina a marcat un gol fulger și a condus Polonia cu 1-0.

După ce scorul a fost rescris, echipa poloneză încă mai căuta modalități de a ataca la înălțime. În minutul 49, echipa poloneză a scos o lovitură liberă, iar Glick a trimis mingea cu capul ușor pe lângă poartă. În minutul 58, echipa argentiniană a făcut o schimbare, Di Maria și Acuna au înlocuit, iar Paredes și Tagliafico au jucat.

În minutul 60, Messi a făcut o pasă lungă și a deviat mingea către Tagliafico care se conecta de pe aripă. Tagliafico a făcut o pasă, iar McAllister a ținut pasul cu șutul și a fost salvat de Szczesny. În minutul 63, Polonia a greșit pasând mingea în spate. După ce a furat mingea, Messi a avansat cu mingea.

În minutul 67, după ce Argentina a făcut pase laterale consecutive, după ce Enzo Fernandez a împins înainte, Alvarez a luat mingea și a scăpat de apărare și apoi a șutat în colțul îndepărtat. Deși Szczesny a atins mingea, mingea a zburat totuși în plasă. Argentina 2 -0 Polonia, scorul sa extins.

Argentina a continuat să atace, Enzo Fernandez a traversat suprafața de pedeapsă, Messi a ținut pasul cu împingerea și a fost blocat de Szczesny. Echipa poloneză a continuat să facă înlocuiri, Janjejczyk înlocuindu-l pe Bereshinski. În minutul 72, Messi a primit mingea și a trecut. După ce Alvarez a condus mingea în suprafața de pedeapsă, a lovit colțul de sus al porții și mingea a lovit plasa laterală. Echipa argentiniană a făcut înlocuiri, înlocuind-o pe Enzo Fernandez și Alvarez cu Pesella și Lautaro Martinez.

În minutul 83, cele două echipe au continuat să facă înlocuiri. Polonia l-a înlocuit pe Krehowiak cu Piantek, iar Argentina la înlocuit pe McAllister cu Almada. În minutul 85, Kiviol a greșit la întoarcerea mingii. După ce Lautaro Martinez a pătruns în suprafața de pedeapsă de unul singur, a lovit poarta pe lângă poartă.

Intrând în timpul opririi, Argentina s-a împărțit, Tagliafico a ținut pasul cu șutul din lob și a fost salvat de Szczesny. În al cincilea minut de oprire, Messi a ținut mingea la mijloc, iar Lewandowski l-a doborât pe Messi pentru un fault.

La final, Argentina a învins Polonia cu 2-0, iar prima din grupă cu 6 puncte a avansat în turul eliminatoriu. În faza eliminatorie se va confrunta cu Australia, a doua din Grupa D. Polonia a acumulat 4 puncte și a învins Mexicul pentru a trece în faza eliminatorie cu un avantaj la golaveraj. Ei se vor confrunta cu echipa de top francez din Grupa D.

Obțineți cel mai recent preț? Vom răspunde cât mai curând posibil (în maxim 12 ore)