S-au anunțat cele opt finale ale Cupei Mondiale de baschet masculin U19

30-10-2021

1/8 de finală ale Cupei Mondiale de baschet masculin U19 se vor finaliza la miezul nopții pe 8 iulie, ora Beijingului. Australia, Spania, Statele Unite ale Americii, Senegal, Lituania, Franța, Serbia și Argentina au ajuns în sferturile de finală.

Cele trei echipe asiatice, Coreea de Sud, Japonia și Iran, au fost toate eliminate. În această Cupă Mondială U19, echipele asiatice au văzut din nou diferența față de lume și chiar se poate spune că au fost lăsate mai departe.

Pe scena Cupei Mondiale U19, echipa asiatică a ajuns ultima oară în sferturi de finală, mergând înapoi în 2013. La acel moment, Zhou Qi și Zhao Jiwei au selectat China U19 pentru a pătrunde în sferturile de finală și au terminat în cele din urmă pe locul șapte.

În ultimele trei Cupe Mondiale U19, echipa asiatică a fost o armată mare, neclintită și învinsă de echipele europene și americane. Această Cupă Mondială U19 s-a încheiat în 1/8 de finală, iar scorul total al echipelor asiatice a fost de 1 victorie și 11 înfrângeri. Doar Iranul a câștigat un meci, învingând Puerto Rico cu 81-68 în calificări. Japonia, cu cinci fotbalişti mixţi, a dat dovadă de un anumit grad de competitivitate.

Au cauzat mari neplăceri echipei de baschet masculin a Serbiei în optimile de finală și au pierdut cu 86-89. Coreea de Sud este foarte mare, pierzând toate cele 4 jocuri, având o medie de 57,5 ​​puncte pe meci. În primul meci împotriva Franței, Coreea de Sud a pierdut 69 de puncte cu 48-117.

În 1/8 de finală împotriva Statelor Unite, Coreea de Sud a fost marcată cu 72 de puncte, 60-132. Iranul a fost învins de Lituania în 1/8 de finală, pierzând 43 de puncte cu 53-96. Cu puterea generală a echipei asiatice, clasamentul de mai jos s-ar putea să nu poată împiedica vărsarea de sânge.

Inițial, echipa națională de baschet pentru tineret a putut participa la Cupa Mondială U19 2021, dar a ales să abandoneze jocul. Motivul găsit pe site-ul oficial este epidemia de pneumonie, dar se vede clar că este pentru a îmbunătăți Jocurile Naționale.

Imaginați-vă că, dacă echipa națională de baschet de tineret s-a retras de la Cupa Mondială U19 din cauza epidemiei de pneumonie, de ce nu s-a retras echipa masculină de baschet chineză din preliminariile asiatice și din înfrângerea olimpică?

Trebuie să recunosc că retragerea Echipei Naționale de Baschet de Tineret de la Cupa Mondială U19 este într-adevăr o mișcare slabă, consumând o oportunitate prețioasă de antrenament. În plus, în ultimele trei Cupe Mondiale U19, echipa națională de baschet masculin de tineret a ratat un meci, iar cele două jocuri participante au avut în principal rezultate slabe.

La Cupa Mondială U19 din 2015, echipa națională de baschet masculin de tineret s-a clasat pe locul al doilea. La Cupa Mondială U19 din 2017, echipa națională de baschet masculin de tineret nu s-a putut califica pentru joc. La Cupa Mondială din 2019, echipa națională de baschet masculin de tineret s-a clasat pe ultimul loc.

În grupele de vârstă 02 și 03, echipa națională de baschet masculin de tineret are mulți jucători de fotbal foarte talentați, precum Zeng Fanbo, Yu Jiahao și Sun Haoqin. Ei sunt sperați de lumea exterioară. Chiar și atunci când fanii fotbalului speră că Echipa Națională de Baschet de Tineret își va arăta talentele în Cupa Mondială U19 și va obține rezultate excelente, ei trebuie să abandoneze jocul, ceea ce este într-adevăr păcat.

Poate chiar dacă Echipa Națională de Baschet de Tineret participă la Cupa Mondială U19, inevitabil va fi aruncată în aer de echipele europene și americane, dar dacă vrea să se dezvolte, este inevitabil să fie abuzată.

În plus, regulile jocului de la Cupa Mondială U19 în sine sunt de a oferi echipei din Premier League o etapă de pregătire. Calificările nu înlocuiesc echipa și există și jocuri de calificare. În acest fel, fiecare echipă a jucat 7 jocuri, există o mulțime de jocuri, iar valoarea exercițiilor este foarte mare.

Dacă echipa masculină de baschet chineză vrea să se dezvolte și să devină mai puțin diferită de lume, nu numai echipele de adulți trebuie să joace mai mult cu echipele cap de serie, ci și echipa națională de tineret este aceeași. De menționat că în ultimele două Cupe Mondiale U19, echipe africane au ajuns în sferturi. În precedentele Cupe Mondiale U19, Mali a ajuns și în finală, întărind Statele Unite și, în cele din urmă, a terminat pe locul secund.

La această Cupă Mondială U19, Senegal a ajuns pentru prima dată în istorie în sferturi de finală. Jocul de baschet african s-a dezvoltat rapid, iar jocul de baschet din Asia a devenit, fără îndoială, partea de jos a jocului de baschet global. Judecând din stadiul actual, situația de sărăcie și slăbiciune din Asia nu poate fi schimbată pe termen scurt. Pentru jocul de baschet chinezesc, dacă poți chiar să renunți la joc, atunci nu există nicio modalitate de a vorbi despre dezvoltatori.

Obțineți cel mai recent preț? Vom răspunde cât mai curând posibil (în maxim 12 ore)