Cupa Franței-Messi îl ratează pe Ramos pentru a înscrie + trimite puncte, Paris 1-2 Marsilia ratează primii 8

09-02-2023

La 4:10 am pe 9 februarie, ora Beijingului, au continuat 1/8 de finală ale Cupei Franței din sezonul 22/23. Pe stadionul Velodrome, Paris Saint-Germain a pierdut cu 1-2 în deplasare cu Marsilia și a ratat sferturile de finală. Sanchez a deschis scorul cu o lovitură de pedeapsă a lui Ramos, care a egalat pentru Paris, iar Malinowski a marcat câștigătorul pentru Marsilia.

Armistițiu Mbappe din cauza accidentării, Neymar a revenit din accidentare, iar Verratti a revenit după ridicarea interdicției. În minutul 3, Ashraf a întâlnit o lovitură de minge în suprafața de pedeapsă, iar arbitrul a refuzat să dea o lovitură de pedeapsă. În minutul 4, Neymar a făcut o pasă directă de la mijlocul terenului. Nuno Mendes a șutat cu piciorul stâng din stânga suprafeței de pedeapsă și a fost salvat miraculos de Paul Lopez. În minutul 6, Yundale a șutat puternic cu piciorul stâng din partea dreaptă a arcului în suprafața de pedeapsă, iar Donnarumma a aruncat mingea din transversală cu o mână. În minutul 21, Kolasinac a șutat cu piciorul stâng din stânga suprafeței de pedeapsă, iar mingea a ratat ușor stâlpul îndepărtat. În 25 de minute, Guendouzi a șters din vârful suprafeței de pedeapsă cu copul dreptului, iar Ramos a blocat mingea de pe linia de jos.

În minutul 29, Ramos l-a doborât pe Yundale din spate în suprafața de pedeapsă, iar arbitrul a fluierat o lovitură de pedeapsă. Alexis Sanchez l-a păcălit pe Donnarumma și a împins mingea în colțul din dreapta jos cu piciorul drept. 1-0, Marsilia a deschis scorul!

În minutul 38, Messi a executat o lovitură liberă cu piciorul stâng din vârful suprafeței de pedeapsă. Mingea a ocolit perete și a ratat ușor stâlpul din apropiere. Un minut mai târziu, Neymar a lovit cu piciorul drept din vârful suprafeței de pedeapsă, iar mingea a lovit stâlpul îndepărtat și a revenit în teren. În 45 de minute, Messi a lovit cu piciorul drept de pe partea dreaptă a suprafeței de pedeapsă, iar mingea a alunecat pe lângă poartă după refracție. În al doilea minut de oprire din prima repriză, Neymar a făcut o pasă din colțul stâng, iar Ramos a marcat cu capul. 1-1, Paris a egalat scorul!

În minutul 58, împingerea cu piciorul drept a lui Alexis Sanchez din partea dreaptă a suprafeței de pedeapsă a fost blocată, iar lovitura violentă a lui Malinowski din arcul suprafeței de pedeapsă a rupt golul. 2-1, Marsilia conduce din nou! În 80 de minute, Neymar a trecut prin centru și a marcat golul. Messi și-a frecat piciorul stâng în mijlocul suprafeței de pedeapsă și a șutat ușor deasupra barei. În 92 de minute, Nuno Mendes a făcut o pasă de pe stânga. Mingea a lovit bara transversală și a revenit în teren. Ramos a marcat cu o lovitură de cap în suprafața de pedeapsă, dar a fost primul în ofsaid. În final, Parisul a pierdut cu 1-2 în fața lui Marsilia și a ratat promovarea în primii 8 ai Cupei Franței.

Formații pentru ambele părți:

Marsilia (3-4-3): 1-Paul Lopez/2-Mbemba, 4-Gigot, 3-Kolasinac (63'12-Carbore)/9-Yundell (86'14-Onassi), 5-Longhier, 8- Vertu, 7-Klaus/6-Guendouzi, 10-Alexis Sanchez (90'15-Victor Vitini Asia), 11-Malinowski

Paris Saint-Germain (4-1-3-2): 1-Donnarumma/2-Ashraf, 5-Marquinhos, 4-Ramos, 3-Nuno Mendes/9- Danilo Pereira (63'19-Zaire Emery)/8- Fabian Ruiz, 7-Vitinia (63'15-Ekitik), 6-Villa Tie (76'18-Soller)/10-Messi, 11-Neymar

Obțineți cel mai recent preț? Vom răspunde cât mai curând posibil (în maxim 12 ore)