Prima persoană din Asia! Li Na intră oficial în Internațional Tenis Hall of Fame

20-11-2021

În 2011, Li Na a câștigat Campionatul Francez Open

În era jucătorului, ea nu este doar o figură iconică în sportul chinez, ci și un sinonim pentru tenisul asiatic.

Ea este prima jucătoare asiatică care a ajuns în finala de simplu de Grand Slam;

Ea este prima jucătoare asiatică care s-a calificat în finala de la sfârșitul anului;

Ea este prima jucătoare asiatică care s-a clasat printre primele 3 din lume la simplu;

Ea este prima jucătoare asiatică care a câștigat un campionat de Grand Slam la simplu...

Chiar astăzi, ea a marcat o nouă piatră de hotar, devenind prima jucătoare asiatică care a fost selectată în Internațional Tenis Hall of Fame.

Ea este Li Na.

Pe 21 ianuarie anul acesta, Internațional Tenis Hall of Fame a anunțat oficial că Li Na, Pierce și Kafelnikov au confirmat că se vor alătura Internațional Tennis Hall of Fame în acest an.

Internațional Tenis Hall of Fame a fost înființată de 65 de ani. Pe măsură ce cariera jucătorului continuă să creeze noi recorduri, de data aceasta Li Na a rescris istoria.

Ca superstar de epocă în tenisul chinez, rolul și contribuția lui Li Na la dezvoltarea acestui sport în China sunt inestimabile.

În mai mult de zece ani de carieră profesională, Li Na a câștigat un total de 9 titluri WTA la simplu, inclusiv 2 titluri grele de Grand Slam. În 2011, Li Na, care a câștigat French Open, a devenit prima campioană de Grand Slam la simplu din Asia; în 2014, Li Na a fost din nou la Australian Open. A câștigat campionatul, iar clasamentul mondial a ajuns pe locul 2 în vârful carierei sale.

(Li Na a câștigat Campionatul Australian Open 2014 la simplu feminin.)

În acest tărâm care nu a fost inițial nebun pentru tenis, eforturile neîncetate ale lui Li Na de a câștiga onoarea au aprins treptat pasiunea noastră pentru acest sport, iar ea a bătut la ușa tenisului chinezesc către lume.

Tăcerea tenisului chinezesc din ultimii ani a început când Li Na s-a retras. Cineva întreabă mereu când urmează"Li Na"va aparea. Dar tocmai pentru că se poate întâlni, dar nu poate cere asta, asta o arată extraordinară și grozavă.

(Li Na a câștigat Premiul pentru realizare specială a Institutului Lawrence în 2015.)

În anul în care Li Na a intrat oficial în Tenis Hall of Fame, florile aurii chinezești au izbucnit din nou într-un mic univers:

La Australian Open de la începutul anului, partenerul lui Zhang Shuai, Stosur, a câștigat campionatul de dublu feminin, punând capăt secetei de 5 ani din campionatul de Grand Slam în tenisul chinez;

La Openul Francez din anul, Duan Yingying/Zheng Saisai au câștigat locul secund la dublu feminin. Echipa continentală a Chinei a revenit în etapa finală de Grand Slam după 13 ani;

La Wimbledon care tocmai s-a încheiat, Xu Yifan a făcut-o pe China Jinhua să apară în finala de dublu feminin a Grand Slamului pentru a treia oară consecutiv, iar Zhang Shuai și Wang Qiang au ajuns în runda a treia de simplu feminin. Este prima dată după 5 ani de tenis chinezesc. Din nou, doi jucători au fost promovați în top 32 de simplu în același timp, ultima dată înainte ca Li Na să se retragă.